top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Świadczenie usług a ukryte zyski w Estońskim CIT

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, wprowadza szereg specyficznych regulacji dotyczących kwalifikowania przychodów i kosztów podatkowych. Jednym z kluczowych zagadnień w tym systemie jest kwestia ukrytych zysków, które mogą powstać w wyniku transakcji między podmiotami powiązanymi. W niniejszym artykule przeanalizujemy interpretacje podatkowe dotyczące świadczenia usług w kontekście ukrytych zysków w ramach Estońskiego CIT.


Podstawa prawna opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek


Podstawowym aktem prawnym regulującym ryczałt od dochodów spółek jest ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800, ze zm., dalej: "ustawa o CIT"). Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, składając zawiadomienie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym mają być opodatkowani ryczałtem.


Definicja ukrytych zysków


Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne wykonane na rzecz wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi wspólnikami, w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk.


Przegląd interpretacji indywidualnych dotyczących Estońskiego CIT


Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.58.2022.2.IM

Świadczenie usług a ukryte zyski w Estońskim CIT - w ramach umowy o współpracy, Zleceniobiorca będzie nadzorował, pośredniczył lub aktywnie uczestniczył na wszelkich polach działalności związanej z ofertą handlową kontrahenta, zwłaszcza w pozyskaniu klientów, prowadzeniu negocjacji oraz przedstawianiu odpowiednich ofert handlowych, materiałów handlowych, marketingowych i technicznych związanych z ofertą biznesową. Ponadto, Zleceniobiorca wykonywać będzie na rzecz Spółki działalność doradczą związaną z realizacją projektów oraz usługi szkoleniowe. Usługi nabywane od Zleceniobiorcy polegają między innymi na profesjonalnym wsparciu działu graficzno-kreatywnego, działaniach związanych z oceną pracy członków zespołów działu graficzno-kreatywnego oraz działaniach związanych z coachingiem.


Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.142.2023.2.IN

Wypłata wynagrodzenia na rzecz wspólnika za przeniesienie autorskich praw majątkowych do gier, dokonana w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, nie będzie stanowiła dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.


Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.121.2023.1.AS

Nabywanie przez spółkę od podmiotu powiązanego usług związanych z zarządzaniem rozwojem produktów i platform informatycznych, w tym między innymi wsparciem realizacji strategicznych projektów informatycznych, tworzeniem wizji rozwiązań, specyfikacji produktów i usług oferowanych klientom w planowanych produktach i platformach, określaniem celu, kierunku i zaleceń dotyczących strategii realizacji projektu oraz rekomendowaniem kluczowych decyzji odnośnie realizowanych projektów, nie podlega opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.


Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.58.2022.2.IM


Wypłata przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawców, podmiotów powiązanych, wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych na podstawie umów o współpracy, o których mowa we wniosku, nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak twierdzi Wnioskodawca, wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych zostanie ustalone na warunkach rynkowych, a fakt, że Wnioskodawca i Zleceniobiorcy są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy CIT, nie będzie miał wpływu na warunki zawarcia tych transakcji. Ponadto, wypłacane na rzecz Zleceniobiorców wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług, nie będzie służyło dokapitalizowaniu tych Zleceniobiorców (wynagrodzenie jest należne za wykonane na rzecz Spółki usługi).


Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.518.2021.2.AR

Wypłata przez Wnioskodawcę na rzecz podwykonawców, będących podmiotami z nim powiązanymi, wynagrodzenia z tytułu dokonywanych z tymi podmiotami transakcji w zakresie świadczenia usług księgowych, o których mowa we wniosku, nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych zostanie ustalone na poziomie rynkowym, a charakter ponoszonych wydatków związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy w zakresie związanym z jego funkcjonowaniem. Dodatkowo wskazać należy, iż jak wynika z wniosku, Wnioskodawca korzysta z usług podwykonawców będących podmiotami powiązanymi, ponieważ w sytuacji braku pracowników na rynku może w każdej chwili skorzystać z ich wsparcia.


Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.142.2023.2.MZA


Świadczenie usług a ukryte zyski w Estońskim CIT

Stwierdzić należy, że wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi z tytułu nabywanych usług medycznych nie jest ukrytym zyskiem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, i nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W świetle powyższego, w przypadku zakupu przez Wnioskodawcę od wspólników nieruchomości, w której Wnioskodawca będzie świadczył usługi medyczne, nie będą zachodzić przesłanki pozwalające na uznanie, że dokonany zakup stanowić będzie ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.


Praktyczne zastosowanie przepisów


Powyższe interpretacje podatkowe jednoznacznie wskazują, że kluczowym aspektem w ocenie, czy dane świadczenie stanowi ukryty zysk, jest analiza warunków rynkowych oraz faktycznych potrzeb biznesowych. W sytuacji, gdy transakcje zawierane są na warunkach rynkowych, a ich charakter jest ściśle związany z działalnością gospodarczą spółki, nie powinny one być kwalifikowane jako ukryte zyski. W praktyce oznacza to, że spółki powinny szczegółowo dokumentować swoje transakcje, zwłaszcza te zawierane z podmiotami powiązanymi.


Dokumentacja powinna jednoznacznie wykazywać, że transakcje te zostały zawarte na warunkach rynkowych i były niezbędne z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej. W przeciwnym razie, mogą one zostać zakwalifikowane jako ukryte zyski, co skutkować będzie koniecznością ich opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.


Świadczenie usług a ukryte zyski w Estońskim CIT - wnioski


Powyższe interpretacje podatkowe podkreślają, że:

  1. Zawarcie transakcji na warunkach rynkowych - transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi powinny być na warunkach rynkowych. Warunki te muszą być dobrze udokumentowane.

  2. Faktyczne potrzeby biznesowe - niezbędność transakcji dla działalności gospodarczej spółki musi być uzasadniona i wykazana.

  3. Dokumentacja transakcji - każda transakcja powinna być szczegółowo udokumentowana, aby uniknąć kwalifikacji jako ukryte zyski.

  4. Ocena organów podatkowych - organy podatkowe mają prawo do weryfikacji, czy warunki transakcji rzeczywiście odpowiadają warunkom rynkowym oraz czy transakcje te są niezbędne dla działalności spółki.

  5. Ciągła weryfikacja - spółki powinny na bieżąco monitorować i dokumentować swoje transakcje z podmiotami powiązanymi, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi Estońskiego CIT.


Zastosowanie powyższych zasad w praktyce pozwoli spółkom na uniknięcie problemów podatkowych związanych z kwalifikacją transakcji jako ukryte zyski i zapewni zgodność z przepisami dotyczącymi Estońskiego CIT.

bottom of page