top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Wakacje składkowe a podmioty powiązane

W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), którzy jednocześnie są wspólnikami w spółkach z o.o., składanie wniosku o wakacje składkowe wymaga szczególnej uwagi na przepisy dotyczące pomocy de minimis. Poniżej analizujemy przepisy mające zastosowanie oraz wskazujemy, jak prawidłowo wypełnić wniosek w kontekście podmiotów powiązanych.


Podstawa prawna wakacji składkowych

Wakacje składkowe a podmioty powiązane

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 497, dalej: u.s.u.s.), przedsiębiorca prowadzący JDG może ubiegać się o zwolnienie z opłacenia składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.


Zwolnieniem objęte są składki na:

  • ubezpieczenie emerytalne,

  • ubezpieczenie rentowe,

  • ubezpieczenie wypadkowe,

  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeżeli przedsiębiorca podlegał temu ubezpieczeniu w miesiącu składania wniosku oraz w poprzednim miesiącu – art. 17a ust. 3 u.s.u.s.).


Składki te są finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 16 ust. 4a u.s.u.s.).


Pomoc de minimis a podmioty powiązane - limit pomocy de minimis


Zgodnie z art. 17b ust. 2 u.s.u.s., wakacje składkowe są przyznawane w ramach pomocy de minimis. Całkowita wartość pomocy de minimis, jaką jedno przedsiębiorstwo może otrzymać, nie może przekroczyć 300 000 EUR w okresie trzech lat – zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r..


Definicja jednego przedsiębiorstwa


Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831, za jedno przedsiębiorstwo uznaje się wszystkie podmioty gospodarcze pozostające w następujących relacjach:

  1. Jeden podmiot posiada większość praw głosu akcjonariuszy lub wspólników drugiego podmiotu.

  2. Jeden podmiot ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu zarządzającego lub nadzorczego innego podmiotu.

  3. Jeden podmiot ma prawo wywierać dominujący wpływ na inny podmiot na podstawie umowy lub dokumentów założycielskich.

  4. Jeden podmiot kontroluje większość praw głosu w innym podmiocie na podstawie porozumienia z innymi wspólnikami lub akcjonariuszami.

  5. Powiązania pośrednie – jeżeli podmioty pozostają w wyżej wymienionych relacjach poprzez trzeci podmiot.


Wypełnianie wniosku o wakacje składkowe – krok 6


We wniosku o wakacje składkowe przedsiębiorca musi podać szczegółowe informacje dotyczące powiązań z innymi przedsiębiorcami. W szczególności w kroku 6 należy odpowiedzieć na pytania dotyczące relacji między podmiotami.


W przypadku JDG i spółki z o.o., w której przedsiębiorca ma większościowe udziały, należy uwzględnić powiązania kapitałowe i organizacyjne, wskazując:

  1. Czy jeden przedsiębiorca posiada większość praw głosu akcjonariuszy lub wspólników drugiego przedsiębiorcy? – Jeśli przedsiębiorca posiada 60% udziałów w spółce z o.o., odpowiedź brzmi TAK.

  2. Czy jeden przedsiębiorca ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorcy? – Jeśli taka możliwość wynika z udziałów, odpowiedź brzmi TAK.

  3. Czy jeden przedsiębiorca ma prawo wywierać dominujący wpływ na innego przedsiębiorcę? – Jeśli dominujący wpływ wynika z umowy lub praktyki, odpowiedź brzmi TAK.

  4. Czy jeden przedsiębiorca kontroluje większość praw głosu na podstawie porozumienia z innymi wspólnikami lub akcjonariuszami? – W większości przypadków odpowiedź również brzmi TAK.


Przykład: Jan Nowak prowadzi JDG i jednocześnie jest wspólnikiem spółki z o.o., w której posiada 60% udziałów. Wystawia faktury z JDG na spółkę za świadczenie usług doradczych. Przy wypełnianiu wniosku o wakacje składkowe za grudzień 2024 r., Jan Nowak powinien zaznaczyć w kroku 6, że istnieją powiązania kapitałowe i organizacyjne między JDG a spółką z o.o., co powoduje, że oba podmioty traktuje się jako jedno przedsiębiorstwo.

Konsekwencje błędów we wniosku o wakacje składkowe


Wakacje składkowe a podmioty powiązane - zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, podmioty udzielające pomocy mają obowiązek wydania zaświadczenia o charakterze pomocy publicznej. Podanie nieprawdziwych danych we wniosku może skutkować koniecznością zwrotu przyznanej pomocy wraz z odsetkami, co reguluje art. 20 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.


Warto sprawdzić:

  1. Czy wspólnik spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej może skorzystać z wakacji składkowych ZUS?

  2. Wakacje składkowe dla osób wykonujących wolne zawody

  3. Wakacje składkowe ZUS za dwa miesiące - listopad i grudzień

  4. Jak obliczyć limit przychodu dla wakacji składkowych ZUS jako wspólnik spółki cywilnej?

  5. Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

  6. Dobrowolne ubezpieczenia społeczne a wakacje składkowe – zasady dla przedsiębiorców

  7. Czy wakacje składkowe ZUS stanowią przychód podatkowy?

  8. PFRON a wakacje składkowe ZUS – porównanie korzyści dla przedsiębiorców

  9. Osoba współpracująca a wakacje składkowe ZUS

  10. Wakacje składkowe ZUS a obliczenie limitu de minimis - jednorazowa amortyzacja

  11. Kody ubezpieczenia ZUS dla wakacji składkowych w raportach ZUS DRA i ZUS RCA

  12. Czy wakacje składkowe mają wpływ na zasiłek macierzyński?


Wakacje składkowe a podmioty powiązane - podsumowanie


Przedsiębiorca prowadzący JDG, który posiada większościowe udziały w spółce z o.o., jest zobowiązany do zgłoszenia tych powiązań we wniosku o wakacje składkowe. Przepisy jasno wskazują, że takie podmioty traktuje się jako jedno przedsiębiorstwo na potrzeby pomocy de minimis, co wpływa na limit wsparcia finansowego, który może być przyznany.


bottom of page