top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice
Zdjęcie autoraNEX

Oznaczenie GTU sprzedaży lokalu użytkowego

Spółdzielnia mieszkaniowa wystawiła fakturę na sprzedaż lokalu użytkowego znajdującego się w budynku mieszkalnym. Czy taka transakcja powinna być oznaczona kodem GTU_10?


GTU dla transakcji zbycia lokalu użytkowego


Transakcję sprzedaży lokalu użytkowego należy oznaczyć symbolem GTU_10. Symbolem GTU_10 należy oznaczać dostawę budynków, budowli i gruntów.


Definicje i klasyfikacje GTU_10


Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.):

"Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach."

Oznaczenie GTU sprzedaży lokalu użytkowego

Oznaczenie GTU sprzedaży lokalu użytkowego - budynek według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) oznacza zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Są przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Jednak według tej klasyfikacji budynek to także samodzielne podziemne obiekty budowlane, takie jak centra handlowe, warsztaty, garaże podziemne.

Ponadto jako szczególny rodzaj budynku PKOB uważa wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nieobudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.


Podział budynków w kontekście GTU_10


Budynki dzieli się na:

  • Mieszkalne, do których zalicza się obiekty budowlane, gdzie co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Jeżeli mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny zgodnie z jego przeznaczeniem.

  • Niemieszkalne, są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.


Mając na uwadze powyższe, w mojej opinii, należy ich dostawę oznaczyć symbolem GTU_10, pomimo iż nie mamy do czynienia z dostawą całego budynku a jego częścią.


GTU_10 a Stanowisko Dyrektora KIS


Oznaczenie GTU sprzedaży lokalu użytkowego - stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 15 lutego 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.38.2021.1.KK), w którym możemy przeczytać:

"(…) pod pojęciem towarów należy rozumieć rzeczy oraz ich części. Ponieważ zgodnie z definicją towarów budynki są rzeczami, to również ich części w postaci lokali są traktowane jak towary. Oznaczenie GTU_10 stosuje się do takich towarów jak budynki, budowle i grunty. Skoro towarem są również części rzeczy, to oznaczenie GTU_10, jest również właściwe do dostawy części budynku czyli lokalu. W związku z tym, Wnioskodawca ma obowiązek stosowania w ewidencji oznaczenia GTU_10 dla transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego lub niemieszkalnego, gdyż dokonuje On dostawy towaru, w tym przypadku części rzeczy w postaci części budynku (lokalu mieszkalnego lub niemieszkalnego).Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że nie ma On obowiązku oznaczania GTU_10 dostawy lokali, ze względu na to, że w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r., nie ma bezpośrednio odniesienia do części budynków. Jak przedstawiono powyżej, istotna jest definicja towarów zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy, która jednoznacznie wskazuje, że przez towary należy rozumieć także rzeczy, a więc również części budynków jakimi są lokale (…)".

Oznaczenie GTU sprzedaży lokalu użytkowego - wnioski


Podsumowując, przy sprzedaży lokalu użytkowego znajdującego się w budynku mieszkalnym, należy zastosować oznaczenie GTU_10. Przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że zarówno całe budynki, jak i ich części (w tym lokale) traktowane są jako towary, które podlegają oznaczeniu GTU_10 w ewidencji transakcji.


Podstawy prawne GTU_10


  1. Prawo budowlane – art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.): "Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach."

  2. Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB): "Budynki według PKOB to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Są przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. W PKOB budynek to także samodzielne podziemne obiekty budowlane, takie jak centra handlowe, warsztaty, garaże podziemne. Wiaty natomiast stanowią pomieszczenia naziemne, nieobudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione."

  3. Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 15 lutego 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.38.2021.1.KK): "Pod pojęciem towarów należy rozumieć rzeczy oraz ich części. Ponieważ zgodnie z definicją towarów budynki są rzeczami, to również ich części w postaci lokali są traktowane jak towary. Oznaczenie GTU_10 stosuje się do takich towarów jak budynki, budowle i grunty. Skoro towarem są również części rzeczy, to oznaczenie GTU_10, jest również właściwe do dostawy części budynku czyli lokalu."


Dla pewności i bezpieczeństwa prawnego, zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże przeprowadzić cały proces zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

bottom of page