top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Estoński CIT – zawiadomienie o wyborze ryczałtu

Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, znane jako Estoński CIT, to uproszczona forma opodatkowania przeznaczona dla firm, które chcą uprościć swoje rozliczenia podatkowe i skupić się na reinwestowaniu zysków. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, podatnik musi spełnić określone wymagania oraz złożyć odpowiednie zawiadomienie do urzędu skarbowego. W niniejszym artykule przedstawimy procedurę wyboru opodatkowania ryczałtem oraz obowiązki z tym związane.


Estoński CIT - okres opodatkowania ryczałtem


Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, wskazany przez podatnika w zawiadomieniu o wyborze opodatkowania ryczałtem. Oznacza to, że podatnik, decydując się na tę formę opodatkowania, zobowiązuje się do stosowania jej przez co najmniej cztery lata.


Zawiadomienie o wyborze Estońskiego CIT


Estoński CIT – zawiadomienie o wyborze ryczałtu

Estoński CIT – zawiadomienie o wyborze ryczałtu - aby przystąpić do opodatkowania ryczałtem, podatnik musi złożyć zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to należy złożyć na druku ZAW-RD w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem. Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1 ustawy o CIT, składanej na druku CIT-8E za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.


Złożenie zawiadomienia przed upływem roku podatkowego


Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Warunkiem jest, aby na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem, podatnik zamknął księgi rachunkowe oraz sporządził sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W takim przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem. Przepis art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio.


Termin na złożenie zawiadomienia ZAW-RD


Termin na złożenie zawiadomienia ZAW-RD określa art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, zawiadomienie podatnik składa w terminie do końca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem. Zmiana ta wyraźnie artykułuje prawo podatnika do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego oraz doprecyzowuje, że w odniesieniu do zawiadomienia o wyborze ryczałtu od dochodów spółek ZAW-RD odpowiednie zastosowanie znajduje art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.


Procedura wyboru Estońskiego CIT


Krok 1: przygotowanie dokumentów

Przed złożeniem zawiadomienia, podatnik musi przygotować odpowiednie dokumenty. Obejmuje to:

  • Zamknięcie ksiąg rachunkowych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem.

  • Sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości.


Krok 2: złożenie zawiadomienia ZAW-RD

Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAW-RD. Termin składania zawiadomienia to koniec pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem.


Krok 3: otwarcie ksiąg rachunkowych

Po złożeniu zawiadomienia, podatnik otwiera księgi rachunkowe na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.


Podstawy prawne Estoński CIT


Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.)

Art. 28f ust. 1: Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, wskazany przez podatnika w zawiadomieniu o wyborze opodatkowania ryczałtem.
Art. 28j ust. 1 pkt 7: Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem podatnik składa w terminie do końca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Art. 28r ust. 1: Podatnik składa informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji CIT-8E za ostatni rok podatkowy, w którym był opodatkowany ryczałtem.
Art. 28j ust. 5: Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, jeżeli zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem.

Estoński CIT – zawiadomienie o wyborze ryczałtu - podsumowanie


Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (Estoński CIT) stanowi atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorstw, które chcą uprościć swoje rozliczenia podatkowe i skupić się na reinwestowaniu zysków. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, konieczne jest złożenie zawiadomienia na druku ZAW-RD do właściwego urzędu skarbowego oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów księgowych. Przestrzeganie terminów i procedur związanych z wyborem Estońskiego CIT pozwala na prawidłowe i efektywne przejście na ten system opodatkowania.

Comments


bottom of page