Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które regulują tzw. wakacje składkowe, nie wykluczają możliwości skorzystania z tego zwolnienia przez przedsiębiorcę, który jest jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej. Sam fakt bycia wspólnikiem nie jest przeszkodą w uzyskaniu tego uprawnienia, o ile spełnione są inne warunki określone w przepisach.
Od kiedy obowiązują wakacje składkowe w ZUS?
Problem tzw. wakacji składkowych został uregulowany w ustawie z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw , która wchodzi w życie 1 listopada 2024 r. Na mocy tej ustawy dodano art. 17a. Przepis ten wprowadza możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na wniosek płatnika prowadzącego działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 u.s.u.s., który stanowi, że:
„Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
1) osobę prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych.”
Warunki skorzystania z wakacji składkowych ZUS
Zwolnienie dotyczy składek należnych na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za wybrany miesiąc kalendarzowy, jeśli spełnione są następujące warunki, zgodnie z art. 17a ust. 1 u.s.u.s.:
„W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i wypadkowych lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych.”
„W ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.”
„Jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.”
„W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.”
Okres wakacji składkowych ZUS
Czy wspólnik spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej może skorzystać z wakacji składkowych ZUS? - zgodnie z art. 17b ust. 1 u.s.u.s., który również wejdzie w życie 1 listopada 2024 r., „Zwolnienie z obowiązku opłacania składek przysługuje wyłącznie za jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku kalendarzowym.” O przyznaniu zwolnienia z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne decydować będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a informacja o przyznaniu zwolnienia zostanie przekazana płatnikowi za pomocą systemu teleinformatycznego ZUS. Co istotne, „rozstrzygnięcie w całości uwzględniające wniosek przedsiębiorcy o zastosowanie zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne nie wymaga decyzji.”
Warto sprawdzić:
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Tzw. wakacje składkowe są dostępne dla płatników składek prowadzących działalność określoną w art. 8 ust. 6 pkt 1 u.s.u.s., czyli osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem osób korzystających z tzw. ulgi na start. Przepisy nie przewidują, aby przedsiębiorca musiał zrezygnować z roli wspólnika spółki cywilnej, jawnej czy komandytowej, aby móc skorzystać z wakacji składkowych.
Czy wspólnik spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej może skorzystać z wakacji składkowych ZUS? - podsumowanie
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, będąca jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej, może skorzystać z wakacji składkowych ZUS, pod warunkiem spełnienia innych wymogów ustawowych. Brak w przepisach wykluczenia przedsiębiorców będących wspólnikami tych form spółek oznacza, że posiadanie statusu wspólnika nie stanowi przeszkody w uzyskaniu tego zwolnienia. ZUS rozpatruje wnioski zgodnie z określonymi kryteriami.