Zmiany w przepisach o zatrudnianiu tymczasowym

Z początkiem czerwca, zaczęły obowiązywać nowe przepisy nakazujące przedłużać umowę o pracę dla pracownic będących w ciąży – do momentu porodu, pod warunkiem przepracowania na podstawie danej umowy, minimum dwa miesiące.  Celem wprowadzenia przepisu było nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Pracodawca nie może zatrudniać pracownika (tymczasowego), dłużej niż okres 18 miesięcy. Po tym okresie pracownik może być skierowany za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej do tego samego pracodawcy oraz zatrudniony dopiero po upływie 36 miesięcy.

Pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję osób zatrudnianych na podstawie pracy tymczasowej a agencje pracy tymczasowej będą wystawiać pracownikom zaświadczenia potwierdzających okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy.

Autor: Adam Bartusiak

12

Lat na rynku

86

Zadowolonych klientów

17500

Operacji księgowych

1040

Rozliczone VAT

1437

Rozliczone ZUS

Chcesz abyśmy do Ciebie zadzwonili?

Zamów rozmowę
Nie chcę zamówić rozmowy

Zamawiając rozmowę wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz kontaktowych w celach handlowych i marketingowych przez NEX Bartłomiej Repeć oraz podmioty współpracujące w procesie udzielenia oferty księgowej. Zamawiając rozmowę wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną na podany numer telefonu wysyłanych przez NEX Bartłomiej Repeć.
POGOTOWIE PODATKOWE