Jedno konto bankowe do opłat wobec ZUS od 1 stycznia 2018r

Większość podatników otrzymało już przesyłkę z ZUS. W liście dowiadujemy się o zmianach w zakresie przekazywania środków do ZUS. W większości przypadków przedsiębiorca będzie miał tylko jeden numer rachunku na który będzie przekazywał składki.

ZUS rzetelnie wysyła podatnikom informacje listownie oraz prowadzi kampanie m.in. telewizyjną która promuje nowy system rozliczeń. Nowy system rozliczeń ma przede wszystkim ułatwić rozliczenia. Do końca października zostanie wysłana ostatnia transza powiadomień.

[podatniku – jeżeli nie poznasz rachunku przypisanego do Twojej firmy to nie zapłacisz zobowiązania wobec ZUS]

Co oznacza nowych system rozliczeń dla podatnika ?

Obecnie posiadając zaległość wobec ZUS ale regularnie opłacając składkę na ubezpieczenia społeczne w której podlegamy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (regularność 90 dni) zyskujemy prawo do zasiłku chorobowego. Od 1 stycznia 2018r., nie będzie możliwości w takiej sytuacji do pobierania zasiłku. Wszelkie wpłaty dokonywane na nowe konto będą zarachowane na najstarszą zaległością bez możliwości opisu składki do konkretnego miesiąca.

Podatnik który chciałby się uchronić od odmowy wypłaty zasiłku chorobowego wobec wprowadzanych zmian (podatnik który ma jakąkolwiek zaległość) musi do końca 2017r., uzyskać rozłożenie na raty danej zaległości, ponieważ w innym przypadku wypłaty zasiłku chorobowego podatnik nie otrzyma. Otrzymując decyzje o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej należy wpłacać zaległości również na to samo konto przypisane do regularnych składek. Podatnik otrzyma termin w którym będzie dokonywał wpłaty z tytułu raty. Analogicznie w przypadku niedopłaty, wpłata bieżących składek zostanie zarachowana na najstarszą zaległość i „wypadniemy” z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Autor: Adam Bartusiak

12

Lat na rynku

86

Zadowolonych klientów

17500

Operacji księgowych

1040

Rozliczone VAT

1437

Rozliczone ZUS

Chcesz abyśmy do Ciebie zadzwonili?

Zamów rozmowę
Nie chcę zamówić rozmowy

Zamawiając rozmowę wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz kontaktowych w celach handlowych i marketingowych przez NEX Bartłomiej Repeć oraz podmioty współpracujące w procesie udzielenia oferty księgowej. Zamawiając rozmowę wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną i telefoniczną na podany numer telefonu wysyłanych przez NEX Bartłomiej Repeć.
POGOTOWIE PODATKOWE